EFOP-1.6.2-16-2017-00004
Komplex humán fejlesztés Méhtelek község szegregátumaiban
A kedvezményezett neve: Méhtelek Község Önkormányzata
A projekt címe: Komplex humán fejlesztés Méhtelek község szegregátumaiban
A projekt azonosítószáma: EFOP-1.6.2-16-2017-00004
A szerződött támogatás összege: 200 000 000 Ft
A támogatás mértéke: 100 %
A projekt kezdetének dátuma: 2018.03.01.
A projekt tervezett befejezésének dátuma: 2021.05.30.
A projekt tartalma:
A projektet Méhtelek Község Önkormányzata, a Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság (korábban: Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság) és a MTESZ Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Egyesület közös konzorciuma valósítja meg, a konzorcium által elnyert támogatás összege 200 000 000 Ft, Méhtelek Község Önkormányzata szerződött támogatási összege 65 201 364 Ft.
A pályázat forrását az Európai Szociális Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.
Méhtelek község szegregátumában élő 214 fő lakosságból 118 fő tartozik a 16-54 éves korosztályba, közülük 100 főt kívánunk bevonni és egyéni fejlesztési terv segítségével fejleszteni. Közülük 78 fő kerül OKJ-s képzésbe. A Csillag Szolgáltató Pontot átmenetileg egy korábban kialakított, a szegregátumban lévő ingatlanban üzemeltetjük. A 100 fő elsődleges célcsoport tag fejlesztését 4 fő mentor látja el. A bevont célcsoport tagok számára egyéni fejlesztési tervet készítünk, amelyet kiterjesztünk a résztvevők családtagjaira is. A projektet három tagú konzorcium valósítja meg, Együttműködő partner a helyi Roma Nemzetiségi Önkormányzat, és a helyi Család- és Gyermekvédelmi Szolgálat, a helyi óvoda és az általános iskola. Ezen túlmenően helyi segítőként kapcsolódik be a református egyház, a családorvos. A projekt megvalósító személyzet kompetenciáin túlmutató szakmai feladatokat külső szakemberek bevonásával valósítjuk meg, így pszichológus, addiktológus, mentálhigiénés szakember, jogász, terapeuta, mediátor és pedagógus segíti a kötelezően megvalósítandó feladatok ellátását.
A MTESZ egyesület ellátja a két építőipari felnőttképzés szervezésével kapcsolatos feladatokat, kapcsolatot épít a térségi és megyei foglalkoztatókkal. Feltárja a foglalkoztatási lehetőségeket, szervezi az együttműködést a Foglalkoztatási Főosztállyal. A TEF (SZGYF) látja el a családellátó OKJ-s képzéssel összefüggő feladatokat.
A telepen élő iskoláskorú gyermekek tanoda jellegű fejlesztéséhez három éven át, évi 30 héten, heti 6 órában biztosítunk szakképzett pedagógust. Szülői szerep erősítését célzó tréninget és drogprevenciós foglalkozást szervezünk 6-6 alkalommal. Az óvoda-iskola-család közötti koordináció biztosítására és a Csillag Szolgáltató Pont üzemeltetésére 2 fő, a szegregátumban lakó START asszisztenst alkalmazunk heti 20-20 órában.
A projektidőszak alatt két alkalommal egészségügyi szűrőbuszt hozatunk a településre, amely más-más szakellátási szűrést fog elvégezni, legalább 80 fő fog azokon részt venni. 15 alkalommal egészségügyi programot is megvalósítunk, amelyen a háziorvos és a Vöröskereszt megyei szervezete szintén elvégez egyszerűbb szűrővizsgálatokat. A mentorok egészségfejlesztő, egészségügyi felvilágosító tanácsadást biztosítanak a projekt során. Segítik az étkezési szokások, köztük a gyermekek étkezési szokásainak helyes irányba terelését. Családi életre felkészítő programokat, a dohányzásról, alkoholról és drogról való leszokást segítő programokat szervezünk.
A képzési terv szerint 34 fő számára családellátó (320 óra), 22 fő férfi számára kőműves (800 óra), 20 fő (vélhetően férfiak, de nem kizárva a nőket sem) számára festő, mázoló, tapétázó (800 óra) OKJ-s képzést szervezünk. A képzések során a szakmai gyakorlat egy részét a résztvevők ingatlanjaiban bonyolítjuk le, fejlesztve a házak állapotát. A képzést elvégző célcsoport tagok munkavállalását segítjük, utánkövetésüket ellátjuk. A távoli munkavállaláshoz albérleti és utazási költség hozzájárulást biztosítunk. A képzésbe bevont résztvevők a képzés időtartamára megélhetési támogatást kapnak 600 Ft/fő/óra nagyságrendben, ez versenyképes jövedelem a közfoglalkoztatással szemben.
A helyi egyházi szervezet bevonásával közösségformáló eseményeket, rendezvényeket szervezünk. A célcsoport tagok és családtagjaik buszos kirándulásokon, 72 fő 5-7 napos táborozáson vehet részt. A célcsoport számára minden évben szervezünk karácsonyi, nőnapi és gyermeknapi ünnepséget. Évente egy alkalommal befőző napot és közös disznótort tartunk. A települési integráció fejlesztéséhez több nagyrendezvény megszervezését vállaljuk, ahol sportnap, környezet-tudatos nap, hagyományőrző nap, főzőnap, „tedd próbára magad” nap kerül megvalósításra. E rendezvényeken a célcsoport tagokon kívül a település más lakosai is részt vehetnek, amellyel segítjük a telepen élő emberek integrációját.